Egy projekt története – természettudományos verseny általános iskolásoknak

Immár harmadik éve hívjuk és várjuk a biológia, fizika, kémia és földrajz tantárgyak iránt érdeklődő általános iskolásokat a BerzeLabba, és örömmel mondhatjuk, hogy a foglalkozásaink iránti érdeklődés évről évre fokozódik. A mostanra jól kialakult gyakorlat – mint minden innováció – egyetlen zseniális ötlettel kezdődött, amely visszhangra talált a természettudományos tárgyakat tanító pedagógusokban. A visszhang lelkesedéssel párosult, amely társakat toborzott maga köré. Így lehetséges az, hogy az idei tanévben tíz foglalkozás keretében hétfő délutánonként a természettudományok kis mesterei foglalják el a BerzeLab asztalait a természettudományos munkaközösség tagjai és az emelt szintű érettségire készülő végzős gimnazisták figyelmétől övezve.

De kinek is köszönhetjük ezt a programot?

Nagy Tímea tanárnő tanítványaival közösen tartotta a hétfői foglalkozást a világjárványokról. Ő ennek a programnak az ötletgazdája, szervezője, gondozója.

Még 2022-ben az ő fejéből pattant ki az ötlet, hogy nyolcadikosok számára szervezzünk online természettudományos versenyt. Egy olyat, ami nem annyira a tárgyi tudáshoz kötődik, inkább valamilyen tematikához, de a feladatok megoldása biológia, kémia és fizika tudást igényel. Így került az első évben – az ő javaslatára – fókuszba a Mátra, annak élővilága, és e köré a téma köré szerveződtek a feladatok. Az online fordulók zárásaként tanárnő egy egész délutánt felölelő döntőt szervezett, melynek során komoly elméleti majd gyakorlati feladatokat kellett megoldaniuk a versenyzőknek.

Az első év eredményén (pontosabban sikerén) felbuzdulva a második évben – a feladatmegoldó verseny mellett – már jelenléti foglalkozásokat is szervezett a munkaközösség. A tematika nem volt kevésbé érdekes az előzőnél: a Föld-Tűz-Víz-Levegő arisztotelészi őselem-négyes került sorra. Itt a robbanós kémiai kísérletektől a lézeres optikai kísérleteken át a vírusokig számtalan téma napirendre került. Az izgalmas döntő eredményhirdetésén értékes könyvjutalmakat kaptak a résztvevők.

Tanárnő kreativitása szinte határtalan. Idén egy, talán még az eddigieknél is izgalmasabb témát választott: „A természettudományok a régi tudósok szemüvegén át”. Bízunk benne, hogy az izgalmas időutazás számtalan titok feloldását eredményezi azok számára, akik bekapcsolódtak programunkba.

Mi kell tehát ahhoz, hogy egy ötletből sok embert megmozgató, sokaknak örömöt adó, érdekes és izgalmas tevékenység váljék? Bátorság, elszántság, hit, kitartás, és persze egy motivált, elkötelezett csapat. De mindenekelőtt egy kreatív, tudását megosztani kívánó pedagógus, és egy kihívást jelentő, megvalósításra váró ötlet. Ennek a folyamatnak példája a nyolcadikosok tehetségkutatója.