A Magyar Parasport Napját minden évben február 22-én ünnepeljük. A dátum választása szimbolikus, hiszen ezen a napon, 1970-ben alakult meg a Mozgásgátoltak Halassy Olivér Sport Clubja, a Mozgásjavító Intézmény falai között. A Berze Nagy János Gimnáziumban 2025. évi, nyolcadik Magyar Parasport Napját is méltóan, érdekesre és emlékezetesre szerveztük. Ebben az évben a fogyatékkal élők mindennapjaiba tekinthettek be tanulóink.
A napot több fórumon is előkészítettük.
A kicsiknek rajzversenyt hirdettünk a témában. Közel 40 rajzot adtak be a gyerekek, melyek nemcsak a parasportolók életének jeleneteit dolgozták fel, hanem érzékenyen közvetítettek egy-egy élethelyzetet, dilemmát is. A rajzokból rendezett kiállítást a 2. emeleten, a könyvtár előtt lehet megtekinteni. Díjazottak:
- Bezzegh Petra 6.A
- Zámborszky Imola 6.A
- Tégla Dóra, Kiss Csenge, Balogh Borbála 7.A osztályos tanulók.
A hétfői osztályfőnöki órán parasportolókról, fogyatékkal élőkről néztek filmet és beszélgettek az osztályfőnökeikkel a diákok. Ezek a beszélgetések a legtöbb osztályban a sztereotípiák leküzdését szolgálták, és érdeklődést, tiszteletet keltettek a másik ember iránt.
Napközben a Petőfi Sándor Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézménybe látogatott el a 9.A osztály, ahol Kontos Gábor és Bárány Ágnes tanítók segítségével együtt játszottak, mozogtak az ott tanulókkal.
„Kíváncsian vártuk milyen lesz találkozásunk a különleges bánásmódot igénylő gyerekekkel, mert nem tudtuk, mire számítsunk. Azt mondhatjuk, hogy egy igazi pozitív csalódásban volt részünk. Amilyen boldogan fogadtak minket, és amilyen lelkesedéssel játszottak, sportoltak, azt nagyon jó érzés volt látni. Az biztos, hogy nagy támogatásra van szükségük a mindennapokban, de legalább annyira lelkesek voltak a játékokkal, kapcsolatban mint mi, Berzések. A mozgás öröme azonnal egy hullámhosszra állította a csapatokat. Mi is figyeltünk rájuk és ők is nagy örömmel fordultak felénk. Számomra pedig igazi csattanó volt megtudni, hogy ők is részt vettek már a Budapest Spar Maraton fesztiválon, ahol tanárainkhoz csatlakozva mi is teljesíteni szeretnénk stafétában a maratoni távot. Az októberi futás közben biztosan eszünkbe fog jutni az együtt töltött kellemes délelőtt emléke.” Sike Zsófia 9.A
De az EGYMI-ben tanító pedagógusok is ellátogattak hozzánk, Madarasné Szabó Edit és Szabó Annamária érzékenyítő beszélgetést folytatott a 9. B osztállyal. Köszönjük szépen Kákonyiné Fazekas Edit igazgató asszonynak a segítségét.
Botka Vera tanőrnőtől jelellést tanulhattak a diákok.
„A 4. és 5. szünetben a 8-as teremben Botka Veronika tanárnő a jelelés rejtelmeibe vezetett be minket. Megtudhattuk, hogy például Magyarország különböző részeiben is tud változni a jelelés, hiszen sok olyan szó (ez esetben jel) van, amit másik országrészen máshogy jelelnek, és emiatt nem értik meg mit szerettek volna közölni. Továbbá megtudhattuk azt is, hogy nemcsak a siket emberek használják ezt a beszéd helyett, hanem a jelnyelv segítheti a csecsemőkkel való kommunikációt is, még mielőtt megtanulnának beszélni. Tanárnő egy weboldalt is mutatott (hallatlan.hu) ahol bárki el tudja sajátítani a jelnyelv alapjait, könnyedén!” Novák Lili 10.D
A diákönkormányzat tagjai egy sötét szobát alakítottak ki és ott megtapasztalhatták a tanulók, hogy milyen a vakok és gyengénlátók mindennapjai.
„A DÖK irodában a vakság sötét világát ismerhettük meg. Mindenki kapott egy szemfedőt, amit még a folyosón kellett felvenni és csak úgy mehettek be az irodába. Itt egy komplett terítéket kellett összerakni úgy, hogy ki kellett tapogatni tárgyakat, és a DÖK-ös segítőktől csak annyi segítséget lehetett kérni, hogy mondják meg mennyire sikerült jó helyre rakni az evőeszközöket. A másik feladatban egy bolti szituációban vehettek részt a tanulók, ugyanis ki volt szórva egy tálcára aprópénz és látás nélkül kellett ki tapogatni a 100 Ft-ost vagy az 50-est, így kellett összeszedni egy csokoládé vagy dezodor árát. Természetesen a DÖK-ös segítők itt megmondták hány forintot tapogattak ki a résztvevők, de így is egy nagyon jó élményben lehetett részük.” Novák Lili 10.D
A csarnokban a kerekesszékkel való közlekedést lehetett kipróbálni.
„A gimnazisták többek közt megtapasztalhatták a kerekesszékkel való közlekedést a csarnokban. Minden szünetben fel volt állítva egy szlalompálya, amin akár egyedül, akár társaikkal versenyezve végig mehettek a tanulók. Emellett kipróbálhatták milyen kerekesszékből kosárra dobni vagy egy szűk helyre „beparkolni” a tolószékkel.
A kihívásokkal teli eseményen sok új tapasztalatot szerzett minden részvevő és reméljük közelebb is kerültek a fogyatékossággal elő sportolók mindennapjaihoz.” Lengyel Kamilla, Bokros Hanna 10.A
Az egész nap szervezéséért, és a programok előkészítéséért, lebonyolításáért köszönet illeti Vályi-Nagy Csilla tanárnőt, aki 2018, az első parasport napi rendezvénytől fogva veszi magára nemcsak a parasport ügyét, hanem a sport és közösségi együttlét adta tapasztalásokon keresztül a fogyatékkal élők világának megismerése, megértése, el- és befogadásának minden felelősségét.
A fotókat, melyeket Kaló Boglárka készített, a gimnázium Facebook oldalán lehet megtekinteni.