A Mikola Verseny Magyarország legnépszerűbb fizikaversenye. Fő célja, hogy a rajta részt vevő legjobb tanulók a felkészülés folyamán elmélyítsék fizikai ismereteiket, jártasságot szerezzenek a problémamegoldásban, tudjanak bánni a fizikai eszközökkel, vagyis a 21. század követelményeinek megfelelő, kiemelkedő tudású alkotók legyenek.
A háromfordulós verseny döntőjére május 5-7-ig került sor két helyszínen, Gyöngyösön a kilencedik és Pécsett tizedik évfolyamosok számára. Maga a verseny két részből állt, egy írásbeli részből, ahol számításos feladatsort kellett megoldaniuk. Ezt május 5-én (vasárnap) délután írták meg, illetve május 6-án (hétfőn) pedig a gyakorlati, mérési feladatot valósították meg a BerzeLabban. Sajnos idén gimnáziumunkból az 50 legjobb fizikus közé nem került be diákunk, de reméljük jövőre sikerülni fog!
A gyöngyösi verseny tartalmas programjai között szerepelt egyebek mellett Dr. Ludányi Lajos tanár úr No para című előadása, Gruber Csilla tanárnő vezette városnéző séta, a Gyöngyhajú lány című filmből néhány rész vetítése, valamint Szaller Dávid előadása Egy irányban átlátszó magnetoelektromos anyagok címmel. Hétfő este egy igazi tudományos csemege került sorra, Dr. Remes Péter orvos ezredes, űrkutatót és Farkas Bertalan űrhajós, nyugalmazott dandártábornokot láttuk vendégül. Előadásaik során újra átélhettük annak a májusi nyolc napnak a történetét (1980), amikor az űrhajós a Szojuz-36 űrhajó fedélzetén a nemzetek sorában hetedikként kilépett a világűrbe, hogy a hazai kutatóintézetek által tervezett sugárterhelési, orvosbiológiai, fizikai, távérzékelési és erőforrás-kutatási megfigyeléseket hajtson végre a különös körülmények közt. A korabeli filmrészletek során megismerhettük a képzési folyamatot, és azt az elképesztő fizikai és szellemi erőt, mely Farkas Bertalant a társai fölé emelte. Hogy ő legyen az az egyetlenegy. Az űrhajósok orvosi felkészítésének titokzatos perceibe avatott be bennünket dr. Remes Péter ezredes. Találmánya, az űrhajósok információfeldolgozó képességét vizsgáló műszer, sikeresen működött a Szaljut 6 és 7 űrállomásokon. Munkacsoportjának a világon elsőként sikerült lemérnie az űrrepülés során az űrhajósoknál bekövetkező szellemi munkavégzőképesség változását.
Gratulálunk a helyezetteknek:
Gimnázium 9. évfolyam – I. kategória:
- Elek János Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium
Felkészítő tanára: Vincze István
- Vödrös Dániel Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Gimnázium
Felkészítő tanára: Schramek Anikó
- Sánta Gergely Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Gimnázium
Felkészítő tanára: Schramek Anikó
Technikum – III. kategória – akik ebben az évben kezdték tanulni a fizikát
- Szöllősi Dániel Energetikai Technikum és Kollégium, Paks
Felkészítő tanára: Damjanovitsné Eke Violetta
- Tamtom Péter Marcell Jedlik Ányos Technikum és Kollégium
Felkészítő tanára: Káldyné Nagy Viktória
- Arany Zoltán Debreceni SZC Mechwart András Technikum
Felkészítő tanára: Szőllősi Irén
Különdíjban részesültek:
Elekes Panni Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium
Felkészítő tanárai: Izsa Éva, Költő Emese
Csatári Bence Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Gimnázium
Felkészítő tanára: Dr. Nagy Piroska Mária
Nemcsics József Budapesti Piarista Gimnázium
Felkészítő tanárai: Újhelyi Zsigmond, Urbán János
Külön köszönetet szeretnénk mondani a támogatóinknak, akik nélkül nem sikerült volna a színvonalas szervezés. A teljesség igénye nélkül:
- MAGYAR AGRÁR- ÉS ÉLETTUDOMÁNYI EGYETEM Károly Róbert Campus
- Radír Reklám Kft.
- Vamav Kft.
- DIGITERM Műszaki Fejlesztő, Gyártó és Kereskedelmi Kft.
- Samsung Electronics Magyar Rt.
- Gyöngyös város Önkormányzata
- Berze Iskolafejlesztési Alapítvány
- Leőweyért Alapítvány
- a környék legjobb borászai: Nagy Imre, Ákos pince, 5 Dudás, Bárdos pincészet
A verseny gyöngyösi szervezői: Horváthné Zörög Anikó és Csordás Ágnes tanárnők voltak. Köszönjük munkájukat!